Parujące szyby samochodowe – przyczyny i przeciwdziałanie
20.11.2019
Podczas prowadzenia pojazdu ogromne znaczenie ma dobra widoczność. O ile na warunki pogodowe kierowca nie ma żadnego wpływu, o tyle na stan techniczny pojazdu – owszem. Gdy z nieznanych przyczyn w trakcie jazdy szyby auta zaczynają parować, to warto bliżej przyjrzeć się temu problemowi i go wyeliminować, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i pasażerom w czasie prowadzenia samochodu.
Co może wywołać parowanie szyb w aucie?
Istnieje kilka najczęściej spotykanych przyczyn, które mogą powodować parowanie szyb. Należą do nich:
- wilgoć w aucie – właśnie z tym problemem borykają się z reguły osoby, w autach których są zaparowane szyby. Może być to wynikiem wody osadzającej się na dywanikach samochodowych. Zazwyczaj zostaje wniesiona do wnętrza na podeszwach butów, na wierzchu parasolek, torebek lub plecaków, czy na sierści psa. Szczególnie problem nasila się w deszczowe lub śnieżne dni. Ponadto wilgoć osadzić może się na powierzchni szyby, gdy ta jest zabrudzona.
- niewydajny nawiew – nieprawidłowa cyrkulacja powietrza w pojeździe może powodować utrzymywanie się we wnętrzu auta wilgotnego powietrza. Fakt, że nawiew działa nie oznacza jednoznacznie prawidłowej jego pracy. Dopływ powietrza do wnętrza może być zablokowany przez zapchany filtr kabinowy. Zatrzymujące się na nim drobinki, piasek, pyłki roślin i innego rodzaju zanieczyszczenia mogą zacząć gnić i nagromadzać się, w ten sposób blokując przepływ powietrza oraz przyczyniając się do utrzymywania się w aucie nieprzyjemnego zapachu.
- nieprawidłowa obsługa nawiewów – parowanie szyb może być także spowodowane nieprawidłową obsługą, np. długą jazdą stale na załączonym obiegu wewnętrznym.
- uszkodzenie radiatora nagrzewnicy – przyczyną parowania szyb może być wyciekanie do środka płynu chłodzącego, co uniemożliwia odparowywanie.
W jaki sposób przeciwdziałać parowaniu szyb samochodowych?
Dla usunięcia problemu prujących szyb, należy w pierwszej kolejności pozbyć się wilgoci z wnętrza auta. W tym celu warto dokładnie obejrzeć samochód. Być może problemem są uszkodzone uszczelki w drzwiach lub w bagażniku. Jeżeli są już zbyt mocno zużyte mogą przepuszczać wodę w trakcie deszczu lub podczas mycia pojazdu. Warto też dokładnie umyć szyby, ponieważ niekiedy to właśnie ich zabrudzenie może przyczynić się do osadzania się wilgoci na powierzchni szkła. Na rynku znajdują się specjalne preparaty, które nie tylko dokładnie usuną zanieczyszczenia, ale też mogą stworzyć warstwę zabezpieczającą.
Utrzymujące się w pojeździe wilgotne powietrze oraz nieprzyjemny zapach mogą być efektem zapchanego filtra kabinowego. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto regularnie go wymieniać – zgodnie z zaleceniami producenta, ale też mając na uwadze intensywność użytkowania pojazdu i jego bieżące potrzeby. W ostatnim czasie dużą popularność zyskują filtry węglowe, które nie tylko wyłapują zanieczyszczenia w postaci m.in. pyłków, ale też neutralizują nieprzyjemny zapach. Z niewydajnym nawiewem może wiązać się też zaleganie liści w podszybiu lub zapchane kanaliki odpływowe – dlatego należy dokładnie przeczyścić te elementy po wymianie filtra kabinowego.
Podczas jazdy warto upewnić się czy nawiew jest odpowiednio ustawiony. W przypadku nieprawidłowych ustawień może dojść do sytuacji, w której we wnętrzu stale będzie krążyło to samo powietrze – bez dopływu z zewnątrz. Warto dlatego przełączyć tryb na obieg zewnętrzny. Pomocna okazuje się w tej sytuacji klimatyzacja, która pozwala nieco osuszyć wnętrze i wyrównać poziom temperatury. Jeżeli natomiast problemem jest awaria radiatora nagrzewnicy, to zasadne będzie dolanie środka uszczelniającego do układu chłodzenia, Należy też koniecznie udać się do serwisu, np. jednego z warsztatów Bosch Car Service.
Parujące szyby – bez względu na przyczynę problemu – stwarzają zagrożenie na drodze. To zjawisko powoduje ograniczenie widoczności podczas prowadzenia pojazdu, dlatego konieczne jest jak najszybsze usunięcie źródła problemu. Gdy samodzielnie nie można sobie z tym poradzić, warto zwrócić się do specjalistów z Bosch Car Service. Odradzamy stosowanie tzw. domowych sposobów, jak wstawianie pudełka z solą do wnętrza auta lub wysypanie na dywaniki żwirku dla kota. Mogą, ale nie muszą przynieść oczekiwane efekty, a ponadto stanowią doraźne rozwiązanie, które nie eliminuje problemu, a jedynie go maskuje.
WRÓĆ